ikonki

czwartek, 18 października 2018

"Przedwiośnie" na 100-lecie Niepodległej

Lekturą akcji Narodowego Czytania było w tym roku, zgodnie z decyzją prezydenta Andrzeja Dudy „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego. Akcja, odbywająca się w tym roku już po raz siódmy, ma na celu propagowanie bogactwa polskiej literatury oraz popularyzację czytelnictwa.
Tegoroczny wybór lektury, w dużej mierze podyktowany jubileuszem 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, obrazuje Polskę „wielu kontrastów”, przedstawiając jej różnorodność i bogate wydarzenia historyczne.


W ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania brała udział grupa młodzieży z naszego Centrum. Spotkanie miało miejsce 21 września w Nyskiej Filii Biblioteki Pedagogicznej w Opolu.
Mając na uwadze szczególne wydarzenie, jakim jest przypadająca w tym roku 100. rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę i narodowy wydźwięk, jaki niesie ze sobą lektura "Przedwiośnia", akcja czytania dzieła Żeromskiego została powtórzona w naszej szkole w większym gronie. Tym razem w przedsięwzięciu wzięli udział wszyscy uczniowie klas trzecich technikum.
16 października w sali konferencyjnej, swoim wystrojem nawiązującej do jubileuszu 100-lecia odzyskania niepodległości, fragmenty "Przedwiośnia" czytali wspólnie seniorzy z Domu Dziennego Pobytu w Nysie oraz uczniowie technikum.



Spotkanie poprzedziło odczytanie listu Prezydenta RP Andrzeja Dudy przygotowanego z okazji Narodowego Czytania 2018. Następnie fragmenty dzieła Żeromskiego, przeplatane scenami z filmu "Przedwiośnie" w reżyserii Filipa Bajona odczytali kolejno zaproszeni goście i nasi uczniowie. 
Imprezę zakończył konkurs wiedzy o lekturze. Uczniowie podzieleni na drużyny rywalizowali w quizie Kahoot!. Bezsprzecznym zwycięzcą okazała się klasa 3TS - cztery pierwsze miejsca zajęły drużyny z tej klasy.
W roku 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości wspólne czytanie „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego było jedną z zaplanowanych w naszym Centrum form świętowania tej ważnej rocznicy.
Spotkanie zostało przygotowane przez polonistów i bibliotekę szkolną, w osobach pań: Izabeli Jastrzębskiej, Beaty Pelc i Agnieszki Brzeźnej.

Dziękujemy wszystkim, którzy wsparli nas przy organizacji imprezy, zwłaszcza panu wicedyrektorowi Zbigniewowi Krzewskiemu, który dostarczył stylowe elementy dekoracji z własnej kolekcji oraz zapewnił dokumentację fotograficzną, a także Bibliotece Pedagogicznej za wypożyczenie wystawy o Stefanie Żeromskim.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz