W pierwszych dniach czerwca, podczas XVII Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom, któremu patronuje fundacja Cała Polska czyta dzieciom realizowaliśmy ostatni etap opracowanego przez naszą bibliotekę projektu Książka nas łączy - magiczny teatr ilustracji. Uczniowie klasy poligraficznej - 2 TC - czytali przedszkolakom samodzielnie przygotowane - w japońskiej konwencji kamishibai, klasyczne bajki.
Kamishibai to forma czytanego teatrzyku opartego na ilustracjach. Podstawą teatrzyku są kartonowe plansze. Na odwrocie planszy z ilustracją naniesiony jest odpowiedni fragment tekstu. Osoba przedstawiająca bajkę wsuwa poszczególne kartonowe plansze z ilustracjami do drewnianego małego teatrzyku i czyta umieszczony z tyłu karty tekst, tworząc tym samym opowieść.
Kamishibai to forma czytanego teatrzyku opartego na ilustracjach. Podstawą teatrzyku są kartonowe plansze. Na odwrocie planszy z ilustracją naniesiony jest odpowiedni fragment tekstu. Osoba przedstawiająca bajkę wsuwa poszczególne kartonowe plansze z ilustracjami do drewnianego małego teatrzyku i czyta umieszczony z tyłu karty tekst, tworząc tym samym opowieść.
Nasz projekt obejmował przygotowanie plansz z bajką, wykonanie drewnianej skrzynki do teatrzyku oraz zajęcia czytelnicze z dziećmi w wieku przedszkolnym.
Projekt rozpoczął się na początku listopada od zajęć w Filii w Nysie Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Opolu na temat historii i formy teatrzyku kamishibai oraz zajęć z prawa autorskiego dla uczniów uczestniczących w projekcie.
Następnie przez kilka miesięcy grupa uczniów z klasy 2TC pod kierunkiem pana Roberta Kowola, nauczyciela przedmiotów poligraficznych wspólnie tworzyła ilustracje do znanych klasycznych bajek. Spośród początkowo wybranych czterech tytułów udało się w pełni przygotować trzy bajki - Złotą rybkę, Trzy świnki oraz Jasia i Małgosię. Dokończenia wymaga jeszcze bajka o Czerwonym Kapturku. Do stworzenia fabuły bajek posłużyły teksty pochodzące z domeny publicznej.
Podczas kiedy tworzone były bajki, równocześnie na zajęciach praktycznych powstawała pod kierunkiem pana Artura Handzika, nauczyciela przedmiotów praktycznych drewniana skrzyneczka butai, bo tak nazywa się tradycyjna, trzydrzwiowa wersja teatrzyku kamishibai.
Zajęcia czytelnicze z dziećmi zrealizowaliśmy w Ogólnopolskim Tygodniu Czytania Dzieciom we współpracy z nyską filią Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Opolu, w której miał miejsce pokaz bajek. W zajęciach uczestniczyły dzieci z nyskich przedszkoli: Bajkowy Świat, Przedszkola nr 1 w Nysie oraz przedszkola Ło!Buziaki, zaproszone do udziału w projekcie przez koordynatora projektu ze strony biblioteki pedagogicznej - panią Małgorzatę Łomnicką. W sumie w spotkaniach uczestniczyło ponad 100 przedszkolaków. Zajęcia prowadzili uczniowie klasy 2TC - Angelika Wojda, Weronika Kwaśniewska i Staszek Narloch oraz uczennica z klasy 1TG, również poligraficznej - Oliwia Pałęga. Oprócz zaprezentowania bajki, w czasie spotkań dzieci odpowiadały na pytania dotyczące treści bajki, rozwiązywały zagadki. Były również zabawy ruchowe, zręcznościowe i plastyczne.
W nagrodę dzieci otrzymały przygotowane przez uczniów kolorowe naklejki z bohaterami czytanych bajek, naklejki kampanii Cała Polska czyta dzieciom oraz kolorowanki. Przedszkola uczestniczące w naszym projekcie otrzymały dyplomy uczestnictwa, przygotowane przez Oliwię i Weronikę.
Wszyscy uczestnicy projektu, zarówno ci młodsi, jak i starsi doskonale się
bawili, ale też i wiele się nauczyli. Dla naszych uczniów projekt był
sprawdzianem umiejętności zawodowych oraz ważnym doświadczeniem życiowym.
Autorką i koordynatorem projektu ze strony naszej biblioteki była pani Agnieszka Brzeźna, n-el bibliotekarz.
Wszystkim zaangażowanym w projekt składamy serdeczne podziękowania.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz