W tym roku, cała Polska, w akcji Narodowego Czytania czytała "Wesele" St. Wyspiańskiego we wrześniu. W naszej szkole postanowiliśmy zorganizować nie tylko czytanie, ale większe spotkanie z "Weselem" w listopadzie z uwagi na rocznicę śmierci autora i rocznicę wesela Lucjana Rydla w Bronowicach, które stało się przyczynkiem do powstania dramatu Wyspiańskiego.
Impreza została przygotowana z inicjatywy biblioteki szkolnej we współpracy z polonistami - paniami Beatą Pelc i Joanną Tomasiak.
Do tematu podeszliśmy z przymrużeniem oka. Uczniowie klas trzecich technikum wzięli udział w imprezie czytelniczej - spotkaniu z "Weselem" St. Wyspiańskiego w nietypowej, luźnej konwencji.
Agata przepowiedziała Skandal w bibliotece a Grzegorz z wielkim zadęciem rozpoczął spotkanie.
Informacje o skandalu, jaki wybuchł w Krakowie z racji premiery "Wesela" w 1901 roku przedstawili Ola i Szymon.
Główną część spotkania stanowiło odczytanie przez uczniów w nietypowy, performatywny sposób wybranych scen z I aktu dramatu. Naszymi czytającymi aktorami byli: z klasy 3TA - Paweł, Kamil, Szymon i Grzegorz, z klasy 3TE - Daria, Weronika, Natalia, Dominika, Jowita, Piotrek i Michał oraz z klasy 3TS - Fabian, Paweł i Dominik.
Agata z Grzegorzem w towarzystwie Chochoła sprawdzili, kto nie czytał "Wesela". Tym razem nie za pomocą kartkówki, ale aplikacji Kahoot. Okazało się, że najlepiej dramat Wyspiańskiego zna drużyna z klasy 3TA: Marek, Mateusz, Paweł i dwaj Bartosze.
Dla tych, co czytali "Wesele", jak i nie za bardzo, mieliśmy przestrogę Pana Młodego z "Wesela" w wersji Kabaretu Moralnego Niepokoju.
Całość spotkania zakończył słono-słodki poczęstunek ze swojskim chlebem, smalcem i ogórkiem, a na deser był kołacz ze śliwką.
Super się bawiliśmy - zarówno organizatorzy, czytający aktorzy, jak i nasi goście.
Stanisław Wyspiański
Dziękujemy wszystkim, którzy wsparli nas przy organizacji imprezy, zwłaszcza Dyrekcji oraz osobom, które wypożyczyły nam stroje i dostarczyły elementy dekoracji oraz zapewniły dokumentację filmową i fotograficzną.
Do przygotowania prezentacji, która nadała ramy naszemu spotkaniu, wykorzystane zostały materiały:
Marek Grechuta - WeseleSokół "Niech Nikt Nad Grobem Mi Nie Płacze„
Historia literatury według Kabaretu Moralnego Niepokoju Wesele
Tradycyjny Zespół Weselny - REVERS-E - W Moim Ogródecku
Do przygotowania spotkania wykorzystane zostały także materiały ze stron:
Ostatni dzwonek - serwis z opracowaniami lektur szkolnych
Skandal w teatrze – o premierze „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego
"Wesele" Wyspiańskiego - świętość i profanacja
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz