ikonki

Przedszkolak ratuje


18 kwietnia 2016 r. w Centrum Kształcenia Ustawicznego i Zawodowego w Nysie odbyło się rozstrzygnięcie konkursu na logo akcji "Przedszkolak ratuje". Zwyciężyło logo, spośród sześciu zgłoszonych do konkursu, które zaprojektowała Paulina Sowa, uczennica III klasy technikum o profilu technik reklamy. Logo zostało umieszczone na plakacie promującym akcję.

Akcja "Przedszkolak ratuje” ma na celu uwrażliwienie dzieci od najmłodszych lat na potrzebę zachowania bezpieczeństwa, kształtowania właściwych postaw wobec zagrożenia życia i zdrowia oraz umiejętności udzielania pierwszej pomocy w nagłych wypadkach.

Akcja realizowana jest wspólnie przez Centrum Kształcenia Ustawicznego i Zawodowego w Nysie, Komendę Powiatową Policji w Nysie, Państwową Wyższą Szkołę Zawodową w Nysie, Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką w Opolu Filia w Nysie, Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Nysie oraz Straż Miejską w Nysie.

Program skierowany jest do dzieci w wieku przedszkolnym w grupach wiekowych 5-6 lat.

13 stycznia 2017 Dyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Nysie Pan Henryk Mamala podpisał Umowę Partnerską na rzecz współpracy przy realizowaniu drugiej już edycji tego Projektu.
W cyklu warsztatów, które będą prowadzone w przedszkolach powiatu nyskiego  będzie brała udział nasza 8-osobowa grupa ratownicza przeszkolona z zasad udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.
Koordynatorem Akcji w naszej szkole jest Pan Jerzy Kiełb. 

W dniu 28 lutego br. w Przedszkolu nr 14 w Nysie odbyła się inauguracja Programu "Przedszkolak Ratuje".
Nasza Szkoła jako jeden ze współorganizatorów była reprezentowana przez Dyrektora Pana Henryka Mamalę oraz przedstawicieli szkolnego zespołu ratowniczego Gabrielę Bąkowską, Jowitę Grodzicką, Weronikę Kwaśniewską oraz koordynatora ze strony CKZiU Pana Jerzego Kiełba.


W dniu 6 marca br. w ramach Akcji "Przedszkolak Ratuje" w Przedszkolu nr 8 w Nysie zostały przeprowadzone warsztaty z pierwszej pomocy. Na wstępie odbyła się pogadanka funkcjonariuszki policji na temat zasad zachowania się w sytuacjach zagrożenia. Warsztaty przeprowadzili pod okiem Pana Jerzego Kiełba nasi ratownicy: Gabriela Bąkowska i Aleksandra Kobylańska.
Dzieci zapoznały się z zasadami bezpieczeństwa oraz oceną stanu poszkodowanego. Przedszkolaki ćwiczyły również na fantomie oraz układały osobę nieprzytomną w pozycji bezpiecznej.


Kolejne warsztaty odbyły się w 17 marca w przedszkolu w Białej Nyskiej. Podczas warsztatów Ola i Jowita uczyły dzieci jak zachowywać się w przypadku omdlenia, gdy nie ma w pobliżu osoby dorosłej. Wiele emocji wzbudziły ćwiczenia wykonywane na fantomach.